Kiedy zacząć szczepienie psa?

vlaaitje / Pixabay

Szczepienie psa, podobnie jak człowieka, ma ogromne znaczenie dla zdrowia, chroniąc zwierzaka przed chorobami, które już od najwcześniejszych tygodni jego życia mogą wpłynąć na jego zdrowie lub nawet spowodować zgon. Szczepionki podaje się indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia psa. Ważnym jest aby nie zwlekać z wizytą u weterynarza i ustaleniem terminów podawania szczepień.

Z reguły pierwsze szczepienie psa wykonuje się w wieku siedmiu tygodni. Należy pamiętać o zasadach podawania szczepionek. Najważniejszą rzeczą jest przeprowadzenie odrobaczania najpóźniej dwa tygodnie przed szczepieniem.

Do najniebezpieczniejszych chorób psów, na które warto na początku zwrócić uwagę, należą:
-wścieklizna
-parwowiroza
-nosówka.
Szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe, a przymus wykonywania tego szczepienia warunkują przepisy w polskim prawie. Szczepienie to należy powtarzać co roku. Szczepionki są kompleksowe, czyli zawierają także antygeny innych wirusów. Każde szczepienie dostosowywane jest indywidualnie przez weterynarza, po odpowiednim zbadaniu psa. Po wszystkim należy obserwować psa przez około 30 minut w poczekalni lub pobliżu kliniki weterynaryjnej, ponieważ zawsze istnieje możliwość wystąpienia nieoczekiwanej reakcji anafilaktycznej.