Jak domowe sposoby radzą sobie z molami spożywczymi?

TheVirtualDenise / Pixabay

Domowe sposoby na mole spożywcze są najprostsze do zastosowania. Gospodynie, które zauważą te szkodniki w swoim domu powinny zdecydowanie podjąć walkę o przechowywane produkty w szufladach i szafkach. Mole spożywcze uwielbiają suche i ciepłe środowisko, ale już nie tolerują wysokich temperatur i konkretnych środków zaradczych, które najprawdopodobniej mamy u siebie w domu. Warto zatem zastanowić się co możemy zrobić prewencyjnie, ale też w trakcie walki z plagą tych niepożądanych owadów.

Prewencja przede wszystkim!

Raz na pół roku warto zrobić przegląd tego co mamy w szufladach i szafkach. Każdy produkt, który kupujemy do celów spożywczych (i nie tylko) ma swoją datę przydatności do spożycia. W niektórych przypadkach możemy znacznie wydłużyć jego “żywotność”, ale mimo wszystko warto sugerować się tym co napisał producent. Dlaczego? Dlatego, że jeśli pozostawimy na długi czas nasz produkt w szafce bez nadzoru możemy spodziewać się ewentualnego “napadu” na spiżarnię. Dla moli nieuporządkowana szafka czy szuflada z sypkimi i suchymi produktami to jak zaproszenie na ucztę. Dla nich jest to idealne środowisko do namnażania się. Dlatego warto raz na jakiś czas zrobić taki przegląd i uporządkować to co mamy u siebie w kuchni.

Kolejnym sposobem prewencyjnym jaki możemy zastosować w naszych szafkach i szufladach jest połówka cytryny, w którą wbijamy goździki. Taki owoc włożony do mebla nie tylko działa odstraszająco, ale też uwalnia olejki eteryczne zawarte w owocu i goździkach. Dzięki temu zapobiegniemy pojawieniu się nowych owadów.

Olejki eteryczne, a mole spożywcze

Domowe sposoby na mole spożywcze zakładają wykorzystanie naturalnych składników takich jak olejki eteryczne. Wystarczy zagotować wodę, dodać do wody kilkanaście kropli olejku eterycznego (najczęściej wykorzystuje się goździkowy, którego mole nienawidzą, a który działa również odkażająco) i naturalnego soku z połówki cytryny. Opcjonalnie zamiast cytryny możemy dodać również kwasek cytrynowy lub ocet. Substancje te działają jako płyn czyszczący.

Parówki wodne czyli tzw. “inhalacje” również są tutaj świetnym sposobem na pozbycie się tych niepożądanych szkodników. Główną rolę tutaj odgrywa gorąca woda wraz z olejkiem goździkowym i octem. Po pół godzinie mebel oczywiście trzeba przetrzeć by nie pozostawić wilgoci na okleinie czy drewnie. Taki środek odkażający nie tylko wypędzi obecne tam mole, ale też zabije zalegające bakterie.

Domowe środki na mole spożywcze są środkami zazwyczaj naturalnymi i nie szkodzą małym dzieciom czy zwierzakom obecnym w naszym domu. Dlatego, że są bezpieczne to można je stosować bez przeszkód na większości powierzchni nawet jako środki do czyszczenia różnych powierzchni.