Makaron z suszonymi pomidorami i oliwkami. Skąd na naszych stołach wziął się makaron? Makaron z brokułami i pomidorami

JESHOOTS-com / Pixabay

Aż trudno to sobie wyobrazić, gdy zjadamy tak proste danie, jak makaron z suszonymi pomidorami i oliwkami, jak długą i bogatą historię ma zwykła pasta. Gdzie pojawiła się po raz pierwszy i kto ją rozpropagował na całym świecie?

makaron z suszonymi pomidorami i oliwkami

Choć wydaje się, że ojczyzną tego produktu jest Italia, to najstarsze znane nam makarony znaleziono w Chinach. Okazało się, że miały ponad cztery tysiące lat. Uznaje się, że jest to najstarsze znalezione przez archeologów jedzenie, wykonane w pełni świadomie przez człowieka.
Według tradycji, trudnej do potwierdzenia i raczej o charakterze legendy, do Europy makaron dotarł dzięki podróżnikowi – Marco Polo. Nie należy brać jej zbyt poważnie, zwłaszcza w świetle aktualnych badań nad źródłami pisanymi. Według nich makaron był już znany Rzymianom w II wieku naszej ery. Wspomina o nim uczony Galen.

makaron z brokułami i pomidorami

Zajadając pyszny i sycący makaron z brokułami i pomidorami na lunch czy jako danie główne podczas kolacji, warto zdawać sobie sprawę, że bogata i wielowątkowa historia makaronu jest niemal tak stara, jak historia naszej cywilizacji.