Piernik bez jajek. Piernik na przestrzeni wieków

skeeze / Pixabay

Na przestrzeni wieków powstało wiele różnych ciast i ciasteczek, które weszły na stałe do tradycji poszczególnych regionów czy krajów. Jednym z nich jest piernik. Nie sposób wręcz wyobrazić sobie kulinaria w Toruniu bez tego rodzaju wypieków.

Piernik bez jajek. Jaka jest historia pierników?

Piernik to ciasto lub ciasteczko, dość twarde przyrządzone z mąki pszennej i żytnie, mleka, jajek, karmelu, miodu i intensywnych przypraw korzennych. W tradycji polskiej dodaje się głównie: cynamon, imbir, niekiedy wzbogacone jeszcze o goździki, kardamon, anyż a nawet gałkę muszkatołową.

Skąd się wzięły pierniki?

Pierwotnie był to wypiek wiązany z miastami hanzeatyckimi, podkreślając ich szerokie kontakty i możliwości pozyskiwania surowców do sporządzania tych smacznych wypieków. Na przestrzeni wieków tradycje ewoluowały, ale wciąż utrzymały się w takich miastach, jak: Monachium, Amsterdam, Ostenda, Szczecin i właśnie Toruń.

Współczesne pierniki

Choć klasyczny przepis, znany od wieków, jest nadal stosowany, to pojawiają się również modyfikacje choćby dla osób, będących na różnych dietach. Można na przykład przygotować piernik bez jajek, który spokojnie mogą spożywać weganie.